eBAN 515 - Finansal Analiz ve Raporlama

Ders Hakkında

Bu dersin dayandığı varsayım, bir yönetici, kreditör, yatırımcı veya denetçinin iş dünyasındaki başarısının, işletme stratejileriyle kurumsal raporlamadaki ilişkilere bağlı olduğudur. Ders, temel muhasebe eşitliği mantığına dayalı olarak hesapların çalışması, mali tabloların hazırlanması, maliyet ve piyasa değeri kavramları, enflasyon etkileri, birleşme, vb. durumlarda raporlama, konsolide rapor hazırlama, ara dönem ve şarta bağlı durum raporlama, uluslararası muhasebe standartlarına göre raporlama konularını kapsamaktadır. 

Ders Amacı

 • Bir yönetici, borç veren, yatırımcı veya denetçinin iş dünyasındaki başarısının, işletme stratejileriyle kurumsal raporlama arasındaki ilişkilerini tanımlayabilecektir 
 • Temel muhasebe eşitliği mantığına dayalı olarak hesapların çalışması, mali tabloların hazırlanması konularını tanıyabilecektir.
 • Maliyet ve piyasa değeri, enflasyon etkisi, birleşme durumunda raporlama,konsolide rapor hazırlama, uluslararası muhasebe standartlarına göre raporlama konularını uygulamalı olarak inceleyebilecektir.

Dersin Yapısı

15 haftada işlenecek olan dersimizin ana kaynakları, web sayfaları olarak sunulan ders notları, o haftanın konusuyla ilgili ödev sayfaları ve kendi kendinizi sınayabileceğiniz testlerden oluşmaktadır.  Her haftanın ilk gününde açıklanacak bilgiler:

 • Ders notları
 • Otomatik olarak notlanan online testler
 • Kısa cevaplı sorular, vakalar, internet üzerinde çalışmalar
 • Yardımcı kaynaklar, metinler

Bu ders için yapılacak hazırlık haftada yaklaşık 5 saatlik bir çalışma süresi gerektirecektir.

Nasıl Başarılı Olunur?

 1. Aşağıdaki maddeler dersimizi etkin biçimde izleyerek yararlanmanız ve final sınavına hazırlanmanız için tavsiyelerimizdir:
 2. Web sayfasına her girişinizde öncelikle "Duyuru Panosu" sayfasına giderek dersler, sınavlar ve ödevlerle ilgili yapacağımız duyuruları takip ediniz.
 3. Her hafta açılan ders notlarını okuyunuz. İsterseniz ders notlarını yazdırabilirsiniz.,
 4. Vereceğimiz ödevleri çeşitli haber kaynaklarından istifade ederek cevaplamaya çalışınız. İşletme Ekonomisi dersinden en üst düzeyde faydalanmanız bu çalışmalar sayesinde olacaktır.
 5. Derslerle ilgili sorularınızı e-mail aracılığıyla ya da size sunduğumuz diğer iletişim imkanları aracılığıyla sorunuz. Sorularınız en kısa sürede yanıtlanacaktır.

Kısaca

eBAN 515 – Seçmeli
Online
Eyl. 22, 2014
15 Hafta
4 Saat/Hafta
Türkçe

Online ders notları