eBAN 501 - Finans ve Bankacılık Uygulamaları

Ders Hakkında

Dersin iki ana bölümünden birincisinde genel olarak finans teorisine yer verilecektir. Bu kapsamda, firma teorisi, rasyonel beklentiler teorisi, modern portföy teorisi, sermaye yapısı ve maliyeti kuramları, temsilcilik maliyeti, opsiyon fiyatlama yaklaşımı, finansal kaos teorisi ele alınacaktır. Dersin ikinci kısmı, bankacılık teorilerine ayrılırken, son dönemde öne çıkan riske odaklı kurumsal yönetim anlayışı konu edilecektir. Bu çerçevede finansal kurumlarda risk yönetim teorisi incelenecektir. Öte yandan, Kıta Avrupası'na karşılık Anglo Sakson bankacılık sistemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi de ders içeriğindedir.

Ders Amacı

 • Firma teorisi, rasyonel beklentiler teorisi, modern portföy teorisi, sermaye yapısı ve maliyeti kuramları, temsilcilik maliyeti, ve opsiyon fiyatlama modellerini tartışabilecektir.
 • Bankacılık teorileri ve son dönemde öne çıkan riske odaklı kurumsal yönetim anlayışını çözümleyebilecektir.
 • Kıta Avrupası'na karşılık Anglo Sakson bankacılık sistemlerini karşılaştırabilecektir.

Dersin Yapısı

15 haftada işlenecek olan dersimizin ana kaynakları, web sayfaları olarak sunulan ders notları, o haftanın konusuyla ilgili ödev sayfaları ve kendi kendinizi sınayabileceğiniz testlerden oluşmaktadır.  Her haftanın ilk gününde açıklanacak bilgiler:

 • Ders notları
 • Otomatik olarak notlanan online testler
 • Kısa cevaplı sorular, vakalar, internet üzerinde çalışmalar
 • Yardımcı kaynaklar, metinler

Bu ders için yapılacak hazırlık haftada yaklaşık 5 saatlik bir çalışma süresi gerektirecektir.

Nasıl Başarılı Olunur?

Aşağıdaki maddeler dersimizi etkin biçimde izleyerek yararlanmanız ve final sınavına hazırlanmanız için tavsiyelerimizdir:

 1. Web sayfasına her girişinizde öncelikle "Duyuru Panosu" sayfasına giderek dersler, sınavlar ve ödevlerle ilgili yapacağımız duyuruları takip ediniz.
 2. Her hafta açılan ders notlarını okuyunuz. İsterseniz ders notlarını yazdırabilirsiniz.
 3. Vereceğimiz ödevleri çeşitli haber kaynaklarından istifade ederek cevaplamaya çalışınız. İşletme Yönetimi dersinden en üst düzeyde faydalanmanız bu çalışmalar sayesinde olacaktır.
 4. Derslerle ilgili sorularınızı e-mail aracılığıyla ya da size sunduğumuz diğer iletişim imkanları aracılığıyla sorunuz. Sorularınız en kısa sürede yanıtlanacaktır.

Kısaca

eBAN 501 – Zorunlu
Online
Eyl. 22, 2014
15 Hafta
5 Saat/Hafta
Türkçe

Online ders notları